Jak se hraje

• 13 týmů si v jedné tabulce zahraje v průběhu léta každý s každým a to na dva vítězné sety do 21 bodů. V případě nerozhodného stavu po dvou setech se hraje set třetí do 15-ti bodů. Vždy musí být konečný rozdíl minimálně dvou bodů.
    Z toho vyplívá, že každý tým si musí najít čas na odehrání 12 zápasů. Celkem se pak v lize musí odehrát 78 zápasů, což je relativně dost a proto je potřeba, aby k lize týmy přistupovali zodpovědně a počítali s tím, že si čas na zápasy najdou a nebudou blokovat ostatní týmy a průběh letní plážové ligy.
  • Bodování: za zápas vyhraný 2:0 na sety získá vítězný tým do tabulky 3 body, při stavu 2:1 na sety získá vítězný tým 2 body a poražený 1 bod. O celkovém pořadí v turnaji rozhodne celkový počet bodů, v případě rovnosti bodů pak celkové rozdíl vyhraných míčů proti prohraným míčům ve setech.
  • Družstvo při zápase tvoří dva hráči a podmínkou je, aby minimálně jeden z dvojice byla žena/dívka. Během zápasu nemohou být vystřídáni. Pokud bude chtít některý tým mít náhradníka, tedy tým budou tvořit 3 hráči, tak v jeden herní den musí tým odehrát ve stejném složení, ve kterém začal.
  • Postavení: Hráči se mohou volně postavit. Neexistuje žádné určené postavení na hřišti => neexistuje chyba v postavení.
  • Míč mimo hřiště: O tom, zda byl míč aut rozhoduje otisk v písku po narovnání čar vymezujících hřiště. Dojde-li k posunutí čáry během akce, čára se nejprve narovná a teprve podle otisku míče se určí, jedná-li se o dobrý míč nebo aut. Míč je taky mimo hřiště, když se dotkne antének, provázků, kůlů, nebo sítě za postranní páskou antének.
  • Přešlap: Přešlap v plážáku nevadí, pokud neznemožní soupeři hrát na jeho vlastní polovině.
  • Dotek sítě / SAKO: jakýkoliv dotek hráče sítě je chybou.
  • Blok: Blok je považován za první úder. Hráč, který blokoval může však po akci u sítě zahrát ještě jeden úder.
  • Odehrání obouruč prsty: Ofiko pravidla sice povolují odehraní prvního úderu obouruč prsty vrchem, stejně tak umožňují odehrát míč obouruč prsty vrchem přes síť, ale pouze pokud je úder absolutně čistý a hraný kolmo k ose ramen. Jelikož ale toto neumíme kvalitně posoudit, tak si pro potřeby naší ligy toto pravidlo upravíme a příjem a hraní přes síť obouruč prsty vrchem se bude považovat za chybu. Pouze při smeči, při níž je míč odehrán tvrdým úderem, může bránící družstvo použít ke zpracování i neurčité údery (tažené míče, dvojdoteky, „bagr prsty“ apod.).
    Mírné potažení míče při nahrávce je povoleno.
  • Útočný úder: Musí být zahrán nataženými nebo pokrčenými prsty (kobra) nebo být udeřen dlaní. Útočící hráč nesmí použít tzv. ulívky.
  • Podání: Na podání se hráči pravidelně střídají. Při podání nesmí podávající hráč přešlápnout ani podšlápnout koncovou čáru. Spoluhráč podávajícího musí stát na takovém místě, aby svým postavením nebránil ve výhledu přijímajícím.
  • Střídání stran: Necháme na domluvě obou týmů v aktuálním zápase. Zda se budou střídat po setu, nebo zda se budou střídat dle pravidel po dosažení v součtu sedmi bodů a jejich násobků v prvních dvou setech a pěti bodů a jejich násobků ve třetím setu se hrající týmy domluví před zápasem.
  • Time-out / oddychový čas: V každém setu má každé družstvo jeden oddychový čas.
  • Odstoupení z turnaje - nedohrání všech zápasů: Pokud některý z týmů nedohraje celou soutěž, tak bude pořadatelem rozhodnuto, zda bude z tabulky úplně vyřazen, nebo zda budou jeho neodehrané zápasy kontumovány ve prospěch týmů, se kterými své zápasy neodehrály. Je na pořadateli, aby rozhodnul v čí prospěch bude zápas kontumován.